Dom jednorodzinny LUS_1 | Lusowo
- autorzy: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, Marcin Kizierowski
- projekt: 2005
- realizacja: 2006 - 2008
- zdjęcia: Dmitry Kalashnikov
Koncepcja budynku zrodziła się w trakcie poszukiwania odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zabudować typową działkę podmiejską, zabudowaną wokoło ”typowymi, gotowymi domami”, budynkiem, który będzie nawiązywać do archetypu domu jednorodzinnego charakterystycznego dla tego regionu Polski (domu z dwuspadowym dachem, bez okapów, o oszczędnym detalu w elewacji), ale równocześnie nie będzie pastiszem starej zabudowy wiejskiej.
Bryła budynku to typowa stodoła, która ze względów funkcjonalnych została podzielona na dwie odrębne części: część mieszkalną i część garażowo gospodarczą. Obie bryły zostały scalone szklanym łącznikiem, w którym zlokalizowane jest wejście do budynku. W ten sposób powstała nowoczesna stodoła. Od frontu budynek nie posiada ogrodzenia (co jest nietypowe w Polsce – im dom bardziej ogrodzony tym lepiej). Od strony południowej budynek został maksymalnie otwarty na ogród – wzdłuż szklanej ściany zostały zlokalizowane podstawowe funkcje domu: salon, jadalnia i kuchnia. Od północy zlokalizowano gabinet, sypialnię gościnną oraz kino domowe. Minimalistyczna konwencja bryły domu i elewacji została przeniesiona także do wnętrz. Wszystkie pomieszczenia zostały konsekwentnie wykonane z tych samych materiałów: desek dębowych na posadzce, płytek betonowych, oraz białych i fornirowanych orzechem mebli. Projekt ogrodu utrzymany jest w podobnej stylistyce – ogród został podzielony betonowymi liniami, które tworzą rytm i optyczny porządek. Całość została przełamana 30 lampami w kształcie kul.
Zwartość bryły, ukształtowanie budynku, podział funkcjonalny, zastosowane technologie oraz instalacje (gruntowy wymiennik ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, inteligentna instalacja elektryczna EIB) w dużym stopniu pozwalają ograniczyć straty ciepła, ograniczyć zużycie energii elektrycznej i gazu, a tym samym powodują, że koszty utrzymania 300mkw domu są niższe niż tradycyjnych domów o tej samej powierzchni.