Przebudowa domu kostki | Niałek Wielki

Przebudowa domu „kostki”

  • projekt: 2009
  • realizacja: 2010 - 2012

Nominacja w międzynarodowym konkursie ECOLA Award 2015.

Dom został zaprojektowany dla 6 osobowej rodziny. Budynek z lat 70 nie był już wystarczający i funkcjonalny dla tylu osób. Trójka dzieci potrzebowała swoich pokoi (wiek szklony)… a rodzice i babcia spokoju. Budynek miał jeszcze jeden mankament. Jak większość kostek gierkowskich parter był wyniesiony wysoko w stosunku do gruntu, co powodowało odcięcie i ograniczony dostęp do ogrodu.

Nowy budynek potroił powierzchnię zabudowy w stosunku do starego domu. Dzięki temu powstała część garażowa oraz wygodna strefa dzienna z dużą kuchnią, salonem i jadalnią, które są połączone tarasem z ogrodem. Ponieważ dom zlokalizowany jest przy głównej drodze, zmniejszyliśmy i ograniczyliśmy ilość okien w elewacji frontowej, a nowo powstałe pomieszczenia zwróciliśmy w stronę ogrodu. Sypialnia rodziców została odizolowana, podobnie jak pokoje dzieci. Do dwóch z nich można się dostać kładką, która jest również widoczna z salonu.

Projektując przebudowę i rozbudowę od razu myśleliśmy mocno o wnętrzach. Ze względu na liczebność rodzinny oraz by móc łatwo zachować porządek zaprojektowano bardzo dużą ilość schowków i miejsc na wbudowane szafy.