Salon optyczny CHIC optique | POZNAŃ

  • projekt: 2018
  • realizacja: 2018
  • zdjęcia: Anna B. Gregorczyk
  • nagrody: Nominacja Property Design Awards 2019 w kategorii Design – Wnętrza: Przestrzeń Handlowo-Usługowa
  • nagrody: Nominacja w Plebiscycie Polska Architektura XXL - wnętrze komercyjne | grupa Sztuka Architektury

CHIC optique to salon optyczny w centrum Poznania, znajdujący się przy jednej głównych ulic handlowych, 100 metrów od Starego Rynku. Inwestorom zależało na stworzeniu salonu z wyselekcjonowanymi, designerskimi i oryginalnymi w swym wyglądzie modelami oprawek światowych marek.

Salon został tak zaprojektowany, by z jednej strony wyróżniał się w pierzei ulicy a z drugiej nie konkurował z ponad 300 wzorami oprawek. Cały pomysł opiera się na iluzji: oprawki umieszczone są w graficznych „rysunkowych” gablotach wyglądających jak trójwymiarowa instalacja. Porządkują one i grupują poszczególne marki oprawek. Graficzne czarne znaki przestrzenne kontrastują z dominującą bielą: jest ona jednak w różnych odcieniach i na różnych fakturach: na miękkich i lejących się zasłonach, na matowym wykończeniu zabudów meblowych i lekko połyskliwa na podłodze żywicznej.

Stylizowane biurko, tworzywowe czarne fotele czy postarzany złoto – szary dywan nie tylko miały nawiązywać do „szykowności” z nazwy salonu, ale również miały być elementem łączącym wnętrze z zewnętrzną architekturą budynku – zniszczonej czasem kamienicy i jej ornamentów.

Wnętrze jest charakterystyczne i spójne z marką CHIC optique ( szykowane, oryginalne i designerskie) – choć zaprojektowane przy użyciu minimalnych środków wyrazu. Mimo że płaski ale pełen iluzji znak graficzny – przestrzenne gabloty – nadają indywidualnego charakteru salonowi i wyrazistości w przestrzeni. Nieco muzealne i minimalistyczne wnętrze wybija się na tle sąsiednich sklepów przyciągając klientów. Wnętrze zostało tak zaprojektowane, by odzwierciadlało „szykowność” na jakiej zależało inwestorom, ale w bardzo nowoczesny sposób. Jednoczenie użyte stylizowane współczesne elementy (biurko, dywan, fotele) współgrają z architekturą kamienicy – tworząc z nią dialog.