Minimalistyczne wnętrze funkcjonalnie urządzonej kawalerki w kamienicy | Poznań

Mieszkanie zamknięte w szafie – kawalerka 19 m2 | Poznań

  • projekt: 2012
  • realizacja: 2012 - 2013
  • zdjęcia: Monika Kuszyńska

Zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie na wynajem małej kawalerki na jednym z poznańskich poddaszy, położonych w samym centrum miasta. Mimo anonimowego odbiorcy, bardzo małego metrażu oraz niskiego budżetu zależało nam na stworzeniu bardzo komfortowego mieszkania!

Głównym pomysłem było zamkniecie wszystkich elementów, mogących zagracić małą przestrzeń, w szafie. Wszystkie sprzęty kuchenne schowane są za białymi frontami zabudowy. Część kuchenna z blatem roboczym mieści się za rozsuwanymi drzwiami. Dzięki temu kuchnia, gdy nie jest użytkowana, nie przytłacza. Tutaj wszystko ma swoje miejsce: każda wnęka czy szczelina została wykorzystana na jakiś schowek – nawet na miotłę i deskę do prasowania. Pod sufitem znajdują się pojemne szafy na walizki czy rzeczy rzadziej używane. Łącznie wszystkie szafy w mieszkaniu mają prawie 12m3 pojemności!!!

Niemal 90% elementów meblarskich pochodzi z IKEI (co w przypadku wynajmu i zniszczeń ułatwia wymianę). Niektóre, zostały tylko zmodyfikowane przez zaprzyjaźnionego stolarza. Aby ułatwić orientację co kryją kolejne elementy na fronty naklejono żółte piktogramy. W ten prosty i tani sposób dodano żartobliwego wyrazu całemu mieszkaniu oraz nadano indywidualnego charakteru masowym meblom! Ściana z drzwiami wejściowymi w całości została oklejona lustrem, dzięki czemu niemal podwoiliśmy metraż mieszkania. Także w małej łazience zabudowa nad umywalką w całości wykonana jest z frontów z lustrami, za którymi są półki na kosmetyki.

W całej przestrzeni dominuje biel oraz deska sosnowa, która pokrywa też część ściany z wysoką zabudową. Dzięki temu duży element meblarki nie przytłacza i odbiera się go jako element wolnostojący.