dom skośno-płaski nowoczesna stodoła cegła dom jednorodzinny plarchitekci

Dom SKOŚNO – PŁASKI | Palędzie

  • projekt: 2017
  • realizacja: 2018 - 2020
  • konstrukcja: Krzysztof Klimek
  • zdjęcia: Tom Kurek
  • nagroda: NOMINACJA SARP Poznań do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW w kategorii „Wnętrze prywatne” 2020

Inwestorzy to młode małżeństwo z 2 dzieci, którzy chcieli zamieszkać „pod miastem”. Marzyli o domu w typie stodoły wykończonej cegłą rozbiórkową. Dom miał być niewielki, budżetowy, ale także przestronny i otwarty, by domownicy mieli ze sobą ciągły kontakt. Wnętrza i architektura miały się przenikać wzajemnie a użyte materiały powinny być trwałe i łatwe w obsłudze…

Działka inwestorów znajduje się na typowym osiedlu domów jednorodzinnych. Jej nietypowość polega jednak na tym, że jest w bezpośrednim sąsiedztwie dużego osiedla domów z płaskimi dachami i zabudów z dachami skośnymi. Projektując bardzo dużo uwagi zwracamy zawsze na kontekst i by nasze domy były wpisane w skalę i charakter okolicy. Stąd też pomysł na dom przyszedł bardzo szybko – że budynek musi być pewnego rodzaju hybrydą domu z płaskim i ze skośnym dachem, spinając i niejako łącząc urbanistycznie obie zabudowy. Jego charakterystycznym elementem jest ścięty dach skośny w kalenicy. Nie jest to tylko zabieg estetyczny ale także funkcjonalny: znajdują się tam 2 uchylne świetliki 180*180cm zapewniające światło do wnętrza przez cały dzień jak również naturalną szybką wentylację całego domu (wytworzył się efekt komina). Dodatkowo przestrzeń płaska na dachu służy do ukrycia wszystkich kominów instalacyjnych. Poziome odcięcie budynku zaakcentowane użytą cegłą rozbiórkową okala cały budynek i wyraźnie dzieli bryłę na dwie części: parterową – nawiązującą do domów z płaskimi dachami i górną – grafitową czapę – z dachem skośnym. Ceglana opaska kończy się na wysokości okien, by obniżyć koszty związane ze stosowaniem systemów podwieszających elewację.

Budynek jest na planie zbliżonym do kwadratu, z centralnie umiejscowionym „boksem” wokół którego zorganizowane jest życie, podział funkcjonalny i komunikacyjny. Dzieli on strefę wejściową od kuchennej i salonowej, jednocześnie organizując przestrzeń zapewniając wiele schowków i zabudowanych szaf. Wnętrze parteru podobnie jak na zewnątrz odcięte jest na wysokości okien czarną zabudową i okładziną. Otwarty przez dwie kondygnacje salon z jadalnią, podkreślony ceglaną ścianą łączy się z otwartą przestrzenią na piętrze. Posadzki na parterze zostały wykończone wytrzymałym betonem przemysłowym. Na piętrze pomieszczania wykorzystują maksymalną wysokość
zabudowy, co w szczególności zostało wykorzystane w pokojach dzieci – bowiem umożliwiło powstanie pod dachem dziecięcej „bazy”.
Dom stał się znakiem w przestrzeni, charakterystycznym punktem na mapie osiedla. Cieszy nas zadowalanie mieszkańców, a także komentujących obserwatorów profilu @podmiastem, którzy założyli inwestorzy, chcąc się dzielić swoją budową i pokazać jak ważny jest projekt i jego konsekwentna realizacja…